Ārpuskārtas veselības pārbaude
MK noteikumi Nr. 219 mums nosaka 5 gadījumus, kad nepieciešama ārpuskārtas OVP. Apkopojot tie būtu gadījumi pēc darba devēja, arodslimību ārsta vai nodarbinātā iniciatīvas.
Ar arodslimību ārsta norādījumiem veikt ārpuskārtas OVP viss ir vairāk vai mazāk vienkārši, taču ko darīt, ja darbinieks pats prasa vai darba devējs grib darbinieku pārbaudīt pirms termiņa?
Sāksim ar darbinieku. Absolūtā klasikas klasika - briļļu nēsātājiem darba devējs daļēji sedz izdevumus par optikas iegādi, bet mūsu Gatis Paraudziņš nekādi šo kompensāciju nevar saņemt, jo redze sabojājusies pavisam nesen un OVP kartē nav maģiskā zīmodziņa nospieduma "Darbam ar datoru nepieciešamas brilles".
Ko darīt? Norīkot darbinieku uz ārpuskārtas OVP, kartē atzīmējot 10.2. punktu un konkrēti norādot iemeslu.
Nākamais - darba devējs. Vai darba devējs drīkst vienkārši tāpat katru mēnesi darbinieku norīkot uz OVP? Tik bieži gluži nē, jo pieprasījumam veikt veselības pārbaudi jābūt pamatotam. Kas tad būtu pietiekošs pamatojums? Piemēram: darbinieks ilgstoši slimo; darbinieks atsakās veikt savus darba pienākumus, jo viņam kaut kas sāp; darbiniekam ir saasinājusies kāda hroniska slimība, kas var traucēt darba pienākumu veikšanu.
Kā noformēsim OVP karti? Līdzīgi kā gadījumā pēc darbinieka pieprasījuma, atzīmējam punktu 10.2. un saviem vārdiem norādām "iemeslu".
Saistītie raksti:
OVP kartes 3. daļas aizpildīšana